Stateční otroci ve Spálově!

Letošní tábor YMCA Orlová se konal od 17. do 26. srpna 2020 ve Spálově. Tématem tábora bylo vyvedení Izraelitů z Egypta podle Bible. Mládež jsme rozdělili do 6 skupin. My vedoucí jsme byli nazýváni otrokáři a děti otroci.

Den na táboře začal rozcvičkou těla, poté jsme přečetli kousek z biblického příběhu a dopoledne si děti hrály, anebo se mohly něčemu novému a zajímavému přiučit. Měly zde možnost naučit se Morseovou abecedu, poznat různé druhy bylinek, vyzkoušet si první pomoc nebo jak rozdělat oheň a mnoho dalších aktivit. Mezi nejoblíbenější hry mezi účastníky tábora můžeme zařadit hru Liščí ocásky. Cílem této hry je udržet si ocásek (šatek za kalhotami), pokud někdo ocásek strhne, tak jste umřeli. Otrokáři kupovali za zlaté kameny otroky. Při koupi otroka se prováděla zdravotní prohlídka, zda je otrok práce schopný, a podobné aktivity.

Po obědě jsme po odpoledním klidu chodili do řeky a večer jsme u ohně opékali buřty a vesele zpívali.

V tomto článku nesmím opomenout závěrečnou hru, jak už to bývá, všechno jednou končí a náš závěr příběhu končí tak, že Mojžíš vyvádí Izraelce z Egypta do Izraele – do země zaslíbené, ale cestou je prohání na rozkaz faraona vojáci. V našem provedení měl každý na sobě číslo, které nikdo nemohl vidět. Všem se podařilo probojovat se do země, ve které se máme dobře.

Všichni jsme si tábor moc užili a doufáme, že příští rok se opět sejdeme minimálně ve stejném počtu!

Děkujeme Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR za dotaci na pořádání tohoto tábora a městu Orlová za dotaci na obnovu kuchyňského a sportovního vybavení. Bez těchto dotací by se  tábor v této těžké době nekonal.

Nikola Niesytová, Kůl centrum YMCA Orlová